Ako si vybrať vhodné bežecké topánky

2018-05-26

Na každý šport je určená potrebná výstroj, tak aj čo sa týka behu, treba brať do úvahy, že slobodno začať iba v topánkach vyrobených výlučne na tento cieľ. Pokiaľ začnete so športovými topánkami, ktoré už viac rokov neboli nosené, môže to viesť k závažným zdravotným problémom.

Popri vhodnom oblečení treba dbať veľký dôraz aj na výber bežeckých topánok. Kupujúci uprednostňujú nasledujúce kritériá: cena, pohodlie, farba. Pritom treba brať do úvahy aj viac kritérií, pokiaľ chceme vlastniť dokonalé bežecké topánky.

Na čo treba dbať pri výbere?

Treba myslieť aj na to, na akom teréne budete používať topánky, dbať na stielku a vzdušnosť. Ak si vyberiete napríklad z kolekcie New Balance dámskych bežeckých topánok, tak sa stretnete s viacerými bežeckými topánkami primerane tomu na aký cieľ a na akom teréne budete používať daný model. V prípade terénnych topánok určujú ich vlastnosti vzor a materiál vonkajšej podrážky.

Bežecké topánky New Balance sú v päte vybavené s takým odolným materiálom, ktorý je schopný topánkam zaistiť maximálnu trvácnosť. Používajú aj také jedinečné technológie, pomocou ktorých pri pohybe, respektíve pri dotyku s povrchom tlmia, respektíve pohlcujú nárazy.Tlmenie nárazu je pri bežeckých topánkach obzvlášť dôležité, veď pri behu zaťažujeme naraz viac svalov, členok, koleno aj boky. U dobrých bežeckých topánok materiál vsadený do päty pohlcuje nárazy spôsobené pri dotyku nohy so zemou.

 Popri vhodne vypracovanej a testovanej technológii je jedným z najdôležitejších faktorov pri nákupe výber vhodnej veľkosti. Dokonalé bežecké topánky musia držať nohu ale nesmú tlačiť. Bežecké topánky treba mať o jedno dve čísla väčšie, ako topánky na bežné nosenie. Výrobcovia zvyčajne prispôsobujú topánky tvaru nohy bežca a jeho štýlu.

Je čas vymeniť?

To, kedy treba kúpiť nové bežecké topánky, sa nemeria časom, ale treba brať do úvahy zdolané kilometre. Počas zdolaných kilometrov materiály pohlcujúce nárazy a zaisťujúce stabilitu sa opotrebujú a po čase už nechránia nohy podľa potreby. V priemere sa dajú bežecké topánky nosiť 800 - 1000 km, čo závisí aj od toho po akom teréne bežíme a koľko vážime.

Ohľadne cien prvotným požiadavkám vyhovujú aj topánky strednej cenovej kategórie. V prípade drahších modelov sa zvyšuje kvalita aj miera použitých technológií. Avšak oplatí sa brať do úvahy skutočnosť, že po cca 800 km behu budú potrebné nové bežecké topánky.

Vodeodolné bežecké topánky - výhody a nevýhody

Do vrchnej časti vodeodolných topánok vsadili tzv. Gore Tex materiál, ktorý pozostáva z viac ako 1,4 miliardy pórov mikroskopickej veľkosti na cm². Cez tieto vrstvy nepresiakne ani drobná kvapka vody. Bežecké topánky Gore Tex umožňujú komfortný beh aj v daždivom počasí. Už aj väčšina veľkých značiek ako napríklad New Balance používa tento materiál, aby sa topánky dali použiť aj v nepriaznivom počasí.

Výhody vodeodolných bežeckých topánok:

  • Udržuje v teple nohy v každej sezóne.
  • Topánky nepremoknú, pokiaľ budete behať v daždi, v snehu alebo vstúpite do kaluže.
  • Počasie už viackrát nemôže byť výhovorkou, aby ste išli behať.

Nevýhody:

  • Sú teplejšie od nevodeodolných bežeckých topánok, čo v teplejšom počasí môže byť nepríjemné.
  • Sú pevnejšie a trochu ťažšie ako obyčajné bežecké topánky.
  • O niečo sú aj drahšie.

Ktorá je presne vaša veľkosť topánok New Balance, môžete ľahko zistiť z nášho predošlého článku.

Pokiaľ by ste predsa potrebovali pomoc počas objednávky, naše zákaznícke centrum je vám plne k dispozícii.

 

Späť