Ako môžete robiť svoje topánky nepremokavými?

Lacnejšie topánky ľahko môžu premokať v dažďovom počasí, ale nedostatkom vhodnej starostlivosti sa to môže stať aj u drahšej obuvi. Preto sa oplatí ošetrovanie jesenných a zimných topánok, aby naše topánky chránili nohy pred premokaním a prechladnutím.

Počas výroby používajú viaceré metódy, aby topánky boli vodeodolné. Zvyčajne diery medzi vláknami naplňajú vodeodolným materiálom, napr. voskom, masťou alebo ošetrujú zvršok vodeodpudzujúcim materiálom.

Časom tieto materiály strácajú svoju účinnosť a sa stanú menej odolné v zamračenom počasí. Vďaka ošetrovaniu obuvi tento proces môžete spomaliť.


Prvé kroky

  •  Na nové topánky použite také krémy a spreje, ktoré sú vytvorené špeciálne pre vodeodolnosť. Kvalitnejšie výrobky na ošetrenie obuvi sú viacfunkčné, sú vhodné na ošetrenie aj na impregnáciu. Perfektným výberom sú výrobky obsahujúce včelý vosk, parafín, tvrdší vosk alebo silikón, lebo tieto odpudzujú vodu.
  • Použité topánky pred ošetrením dôkladne očistite a vysušte. Do mokrého zvršku totiž vtriete poškodenie ešte lepšie.
  • Po očistení topánok naneste impregnačnú látku v tenkej rovnomernej vrstve. Na ten čas odstránte šnúrky do topánok. Použite sprej z 10 cm-vej vzdialenosti. Klaďte dôraz na to, aby boli ošetrené aj ťažšie dostupné časti. Po skončení nechajte teraz už vodeodolnú obuv úplne vyschnúť!
     
Späť